Retro hamburger bun, 150 g
215949
Classic retro, "milk.loaf-style" glazed burger bun.
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Nuts |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 278 kcal |
| Energy, kJ | 1176 kJ |
| Fat | 4.1 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.9 g |
| Carbohydrate | 51 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.7 g |
| Fibre | 3 g |
| Protein | 7.3 g |
| Salt | 0.98 g |
| NutrientSodium | 392 mg |
-
Deep frozen at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting!
Thaw the buns in unopened package for 3-5 hours in room temperature (18-30°C). To ensure optimum quality we recommend to consume the products within 72 hours. Do not re-freeze them after thawing!
| Shelf life | 1 |
| Country of origin | Hungary |
| Manufacturer | Hungary |
| GTIN | 05997636790182 |
-
Classic retro style hamburger bun