SBS GLAZED SESAME HB 4.5"H 100G, 1X15 pcs
66334
•
100 Net weight/volume
Frozen product, round to oval, but not symmetrical shape, without major defects, slightly wrinkles are allowed, shiny topping on the crown, colour medium to dark brown, slightly sweet flavour.
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Cereals containing gluten |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 232 kcal |
| Energy, kJ | 980 kJ |
| Fat | 3.61 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.42 g |
| Carbohydrate | 40.63 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6.07 g |
| Fibre | 2.5 g |
| Protein | 7.99 g |
| Salt | 0.96 g |
White WHEAT flour, water, sugar, glaze 5% (vegetable protein, glucose syrup, rice flour), refined sunflower oil, yeast, SESAME SEEDS 2%, iodized salt, improver (emulsifiers: E472e and E481, antioxidant: E300).
Thaw at room temperature and serve. Do not refreeze after defrosting. To be consumed within 48 hours after being removed from the freezer.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Romania |
| Manufacturer | Romania |
| GTIN | 05941901300880 |