SBS GLAZED HB 4.5" 81G, 2X15 pcs
65703
•
81 Net weight/volume
Round-shaped bun, sliced in 2 parts, shiny crown, golden brown color, with soft texture and light taste.
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 238 kcal |
| Energy, kJ | 1006 kJ |
| Fat | 2.92 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.32 g |
| Carbohydrate | 45.84 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6.9 g |
| Fibre | 1.43 g |
| Protein | 6.28 g |
| Salt | 1.02 g |
White WHEAT wheat flour, water, sugar, 4% topping icing (vegetable protein, glucose syrup, rice flour), refined sunflower oil, yeast, iodized salt, improver (emulsifier: E472e, antioxidant: E300).
Thaw at room temperature and serve. Do not refreeze after defrosting. To be consumed within 48 hours after being removed from the freezer.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Romania |
| Manufacturer | Romania |