SBS BRIOCHE HB 4.5" 90G, 2X15 pcs
65702
•
90 Net weight/volume
Frozen product, round to oval, but not symmetrical shape, without major defects, slightly wrinkles are allowed, shiny topping on the crown, colour medium to dark brown, slightly sweet flavour.
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 247 kcal |
| Energy, kJ | 1042 kJ |
| Fat | 4.89 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.27 g |
| Carbohydrate | 41.92 g |
| Carbohydrate of which sugar | 7.99 g |
| Fibre | 2.34 g |
| Protein | 7.61 g |
| Salt | 0.89 g |
White WHEAT flour, water, sugar, vegetable fat (refined non-hydrogenated vegetable oils (palm, sunflower), emulsifier: E471 (palmier), acidity regulator: E330)), yeast, iodized salt, sunflower vegetable refined oil, glaze (vegetable protein, glucose syrup, rice flour), improver (emulsifiers: E472e and E481, anti-caking agent: E516, enzymes, antioxidant: E300), natural flavouring, spice: curcuma.
Thaw at room temperature and serve. Do not refreeze after defrosting. To be consumed within 48 hours after being removed from the freezer.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Romania |
| Manufacturer | Romania |
| GTIN | 05941901300767 |