Brioche Style Burgerbolle 4.5"
216250
•
90 Net weight/volume
This Brioche Style Burgerbolle has been proved, baked and frozen so that all you need to do is thaw and serve. This is the ultimate convenience solution as you do not need an oven.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 272 kcal |
| Energy, kJ | 1149 kJ |
| Fat | 3.8 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 49 g |
| Carbohydrate of which sugar | 9.2 g |
| Fibre | 3.3 g |
| Protein | 8.6 g |
| Salt | 0.95 g |
WHEAT flour, water, sugar, yeast, rapeseed oil, glaze (water, pea protein, sunflower oil, dextrose, maltodextrin, corn starch), salt, emulsifier (vegetable E471, E472e), WHEAT STARCH, stabilizer (E516), flour treatment agent, natural aroma, turmeric powder.May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Defrost in a closed container at a temperature between 18-30°C for 16 hours.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |
| GTIN | 05701014069674 |