SBS GLAZED POPPY SESAME HB 4.5" 81G, 2X15 pcs
65701
•
81 Net weight/volume
Round shape, sliced in two pieces, shiny crown, yellow to medium brown color, soft bread with slightly sweet taste.
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Cereals containing gluten |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 242 kcal |
| Energy, kJ | 1023 kJ |
| Fat | 3.63 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.46 g |
| Carbohydrate | 45.13 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6.89 g |
| Fibre | 1.52 g |
| Protein | 6.42 g |
| Salt | 1.02 g |
White WHEAT flour (origin: EU), water, sugar, glaze topping (vegetable protein, dextrose) sunflower oil, yeast, SESAME SEEDS, iodized salt, 0.6% poppy seeds, improver (emulsifier: E472e, antioxidant: E300).
Thaw at room temperature and serve. Do not refreeze after defrosting. To be consumed within 48 hours after being removed from the freezer.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Romania |
| Manufacturer | Romania |
| GTIN | 05941901300743 |