Pretzel football bun, 70g
2600697
Bayerische style football bun made from pretzel dough.
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 280 kcal |
| Energy, kJ | 1183 kJ |
| Fat | 4.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.7 g |
| Carbohydrate | 49.4 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4.9 g |
| Fibre | 3.3 g |
| Protein | 9.3 g |
| Salt | 2.47 g |
| NutrientSodium | 988 mg |
WHEAT FLOUR, water, yeast, rapeseed oil, salt, WHEAT MALT FLOUR, WHEAT GLUTEN, flour treatment agent: ascorbic acid, coating agent (acidity regulator: E 524).
Store at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost the product for 30 min and bake for 4-6 min. at 150°C in a convection oven.
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Germany |
| Manufacturer | Other/EXTG |
| GTIN | 04005975028918 |
-
Made from Bavarian pretzel dough.
-
It has a pattern similar to a football.