Choco & Hazelnut Square
| Allergens |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Nut (Hazelnut) |
| Milk |
| Soybean |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 439 kcal |
| Energy, kJ | 1837 kJ |
| Fat | 26 g |
| Fat of which is saturated acids | 10 g |
| Carbohydrate | 42 g |
| Carbohydrate of which sugar | 18 g |
| Fibre | 2.8 g |
| Protein | 7.0 g |
| Salt | 0.75 g |
WHEAT flour, water, palm oil, sugar, rapeseed oil, HAZELNUTS 3%, WHEAT gluten, yeast, pasteurized EGG, cocoa mass, skimmed MILK powder, fat reduced cocoa powder, salt, emulsifiers (vegetable, E471, E322-SOY), cocoa butter, ALMONDS, maltodextrin, stabilizer (E440), gelling agent (E406), acidity regulator (E330), natural vanilla flavouring, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300, alpha-amylase and xylanase and transglutaminase and glucoamylase (WHEAT)), vitamin A, natural flavoring. May contain traces of sesame seeds and pecan nuts.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Directly from frozen into pre-heated oven at 190°C (convection oven). Bake for 17-18 minutes. Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014078591 |