Custard Bun
| Allergens |
|---|
| Nut (Almond) |
| Milk |
| Eggs |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 374 kcal |
| Energy, kJ | 1567 kJ |
| Fat | 21 g |
| Fat of which is saturated acids | 8.9 g |
| Carbohydrate | 40 g |
| Carbohydrate of which sugar | 14 g |
| Protein | 4.8 g |
| Salt | 0.28 g |
WHEAT flour, water, palm oil, rapeseed oil, sugar, modified starch, yeast, pasteurized EGG, coconut oil, whey powder (MILK), salt, emulsifiers (vegetable, E471), ALMONDS, skimmed MILK powder, stabilizer (E440, E404, E450(iii), E339(ii), E451(i)), glucose syrup, maltodextrin, acidity regulator (E330), WHEAT malt flour, gelling agent (E406), flour treatment agent (E300, alpha-amylase and xylanase and transglutaminase and glucoamylase (WHEAT)), natural flavoring, vitamin A, MILK protein, colour (E160a(iii)), natural vanilla flavouring. May contain traces of sesame seeds, pecan- and hazelnuts. ICING: Sugar, water, dried glucose syrup, cocoa powder 4%.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 18 minutes at 190°C (air oven). Allow products to cool for 15 minutes before decorating. Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014048259 |