Pastry Roll
52700043
•
90 Net weight/volume
Pre-proved deep frozen pastry. One carton contains 3 bags with 16 pieces in each bag.
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Nut (Almond) |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 397 kcal |
| Energy, kJ | 1663 kJ |
| Fat | 22 g |
| Fat of which is saturated acids | 8.6 g |
| Carbohydrate | 41 g |
| Carbohydrate of which sugar | 13 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.66 g |
WHEAT flour, water, palm oil, sugar, rapeseed oil, poppy seeds 2%, ALMONDS 1,5%, yeast, pasteurized EGG, modified starch, salt, emulsifiers (vegetable, E471), stabilizer (E440), coconut oil, acidity regulator (E330), WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300, alpha-amylase and xylanase and transglutaminase and glucoamylase (WHEAT)), natural flavoring, vitamin A. May contain traces of sesame seeds, pecan- and hazelnuts.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Directly from frozen into pre-heated oven at 190°C (convection oven). Bake for 18 minutes Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014051181 |
| Ica | 252903 |