Café burger bun with ramsons, precut
50000083
•
100 Net weight/volume
The Café Bun with Ramsons is our version of a Nordic-inspired burger bun. The buns are made of durum wheat flour, bolted rye flour, oat flakes, sourdough and ramsons and have a home-baked look as they are baked in a stone oven instead of in tins. The crust is sprinkled with ramsons.
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Oats |
| Barley |
| Rye |
| Spelt |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 276 kcal |
| Energy, kJ | 1165 kJ |
| Fat | 4.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.7 g |
| Carbohydrate | 49 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.6 g |
| Protein | 8.2 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT flour, water, durum WHEAT flour 9%, wholegrain WHEAT flour 4%, OAT flakes 2,5%, rapeseed oil, sifted RYE flour 2,5%, iodized salt, sugar, dried sourdough ( WHEAT flour, sourdough culture), thickener (E412), yeast, ramson 0,5%, emulsifier (vegetable E471), RYE flour, WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent E300, BARLEY malt flour. May contain traces of milk and sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Defrost on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the fridge. The products are then ready for serving. Can be baked max. 5 min at 190 °C in a convection oven.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |