SBS SESAME HB 4.5" 70G, 2x15 pcs
64937
•
70 Net weight/volume
Round shape, sliced in two pieces, yellow to medium brown color, soft bread with slightly sweet taste, with topping of sesame seeds.
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Sesame seeds |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 284 kcal |
| Energy, kJ | 1200 kJ |
| Fat | 4.55 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.66 g |
| Carbohydrate | 49.01 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.89 g |
| Fibre | 3.86 g |
| Protein | 9.86 g |
| Salt | 1.22 g |
White WHEAT flour, water, sugar, 2% SESAME SEEDS, refined vegetable oil (sunflower), yeast, iodized salt, improver (emulsifiers: E472e and E481, antioxidant: E300).
Thaw at room temperature and serve. Do not refreeze after defrosting. To be consumed within 48 hours after being removed from the freezer.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Romania |
| Manufacturer | Romania |
| GTIN | 05941901300156 |