Bun horn poppy
11159997
•
100 Net weight/volume
Bun horn with poppy
-
Bread scale 0-25%
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| May contain traces of |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Nut (Almond) |
| Sesame seeds |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 350 kcal |
| Energy, kJ | 1479 kJ |
| Fat | 6.1 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 61 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4.9 g |
| Fibre | 3.7 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1.6 g |
| NutrientSodium | 560 mg |
WHEAT flour, water, sugar, poppy seed 4 %, RYE flour, rapeseed oil, yeast, iodised salt, pregelatinized WHEAT flour. May contain traces of eggs, soy, almonds, milk and sesame.
-18-30
Thaw and serve
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Lithuania |
| Manufacturer | Lithuania |
| GTIN | 07020712015508 |