Soft sandwich bun organic
216822
•
120 Net weight/volume
1x46
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Oats |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 280 kcal |
| Energy, kJ | 1183 kJ |
| Fat | 3.9 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 51 g |
| Carbohydrate of which sugar | 3.9 g |
| Fibre | 4.2 g |
| Protein | 8.1 g |
| Salt | 1.1 g |
*WHEAT flour, water, *sugar, wholegrain WHEAT flour 2,5%, * OAT flakes 2,5%, *potato flakes, *sunflowerOIL, iodized salt, *WHEAT gluten, durum WHEAT flour, yeast, inactive yeast, thikener (E412),* WHEAT malt flour, flourtreatment agent (E300), ENZYMES (wheat). May contain traces of seam seeds and milk.* Organic.
At –18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting
Defrost on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the fridge. The products are then ready for serving. Can be baked max. 5 min at 190 °C in a convection oven.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014071448 |