SBS Brioche HB 4 inch, H 85g, 1X24 pcs
230205
•
85 Net weight/volume
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 292 kcal |
| Energy, kJ | 1225 kJ |
| Fat | 4.9 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.7 g |
| Carbohydrate | 51 g |
| Carbohydrate of which sugar | 9.0 g |
| Fibre | 2.4 g |
| Protein | 9.0 g |
| Salt | 1.0 g |
WHEAT FLOUR, water, sugar, sunflower oil, glaze (water, pea protein, dextrose, corn starch), yeast, iodized salt, natural flavor, emulsifier (vegetable E472e), flour treatment agent (E300), enzymes (WHEAT), turmeric. May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the burger buns at room temperature in the sealed bag before serving. You can warm the bun for 2-3 minutes at 190 degrees.
| Shelf life | 365 |
| GTIN | 05941901308961 |