Rye Roll with topping, sliced
218018
•
140 Net weight/volume
Pre-baked deep frozen bread. Stoneoven baked. One carton contains 1 bag with 40 pieces in each bag.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 282 kcal |
| Energy, kJ | 1187 kJ |
| Fat | 7.1 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.0 g |
| Carbohydrate | 40 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.7 g |
| Fibre | 7.2 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 1.3 g |
WHEAT flour, water, coarse RYE flour 10%, flinseeds 6%, sunflower seeds 5%, RYE flakes 5%, BARLEY malt extract, WHEAT gluten, dried sourdough (WHEAT flour, sourdough culture), salt added iodine, sugar, SESAMESEEDS 1%, blue poppy seeds 1%, millet seeds 1 %, yeast, thickening agent (E412), emulsifier (vegetable E472e), dextroser, BARLEY malt flour, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300), enzymes (WHEAT). May contain traces of milk.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014071561 |