Rustic Sandwich, light, precut
50000085
•
115 Net weight/volume
The Rustic Burger Bun is precut and made from wheat flour, durum flour, extra virgin olive oil and rye sourdough. The bun is sprinkled with flour to provide an almost home-baked appearance. The bun has an extra dense crumb with a good weight. This rustic burger bun has a diameter of approx. 125 millimetres.
-
Vegetarian
-
Bread scale 0-25%
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 242 kcal |
| Energy, kJ | 1024 kJ |
| Fat | 1.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.0 g |
| Protein | 8.1 g |
| Salt | 1.1 g |
Durum WHEAT flour 33%, WHEAT flour, water, wholegrain WHEAT flour 6%, dried sourdough 1% (RYE flour, BARLEY malt syrup, sourdough culture), salt with added iodine, sugar, yeast, emulsifier (vegetable E472e), RYE flour, dextrose, enzymes (WHEAT), WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300). May contain traces of milk and sesame seeds.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the product on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the refrigerator. The products are then ready for serving. Can be baked max. 2 min at 190 ° C in air oven.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014055110 |