Pretzel Bun with Sesame 85g
225743
•
85 Net weight/volume
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Nut (Hazelnut) |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 310 kcal |
| Energy, kJ | 1310 kJ |
| Fat | 6.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 53 g |
| Carbohydrate of which sugar | 3.3 g |
| Fibre | 2.7 g |
| Protein | 9.3 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients: WHEAT flour, water, yeast, rapeseed oil, 2,3% SESAME seed, sugar, WHEAT gluten, salt, skimmed MILK powder, acidity regulator: E524, malted WHEAT flour, stabilizer E412, flour treatment agent: E300. The product may contain traces of eggs and nuts.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Preparation: Thaw product in the bag. Product is ready to eat after thawing. Place the bun halves with the cut sides briefly on the grill or toaster until the cut sides are lightly browned.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Germany |
| GTIN | 04260485523869 |