Dark SUB sandwich with topping, precut
200832
•
140 Net weight/volume
Dark Subs created for great sandwich fillings. The combination of a dense, soft crumb, soft crust and short bite provides a fantastic eating experience. The size and texture of the bread gives a sandwich that is easy to hold and easy to eat. The structure of the bread helps to retain the freshness and flavour of any sandwich filling and ensure the quality of the finished sandwich. The Sub is precut and sprinkled with sunflower, sesame and flax seeds and oats.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Oats |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 306 kcal |
| Energy, kJ | 1286 kJ |
| Fat | 8.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.3 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4.3 g |
| Fibre | 5.0 g |
| Protein | 8.8 g |
| Salt | 1.5 g |
WHEAT flour, water, wholemeal WHEAT flour 6%, rapeseed oil, sugar, OAT flakes 2,5%, linseed 2,5%, SESAME seeds,5%, sunflower seeds 2,5%, iodized salt, dried sourdough (WHEAT flour, sourdough culture), BARLEY malt extract, yeast, emulsifier (vegetable E471, vegetable E472e), RYE flour, WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300), dextrose, thickening agent (E412). May contain traces of milk
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Defrost on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour. The products are then ready for serving. Can be baked 3 min. at 190 ° C in a hot air oven. BBD 48 hours after defrosting at room temperature +6°C. Thaw 1h in room temp or 12h in +6 ° C
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014065720 |