Ciabatta Sandwich
50000035
•
108 Net weight/volume
With this premium Ciabatta Sandwich you can offer your customers a high-quality eating experience. This rustic ciabatta is baked in a scorching hot stone oven for a high-quality bake that delivers superior taste, texture and visual appearance. The bread forms part of our easy-to-use product range that combines convenience with the tempting aroma of fresh baking. Ready-to-bake products are ideal for customers who need fast and flexible solutions during busy periods. Last but not least, waste is minimised as you only bake what you need.
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 253 kcal |
| Energy, kJ | 1069 kJ |
| Fat | 2.4 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 48 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 3.5 g |
| Protein | 8.0 g |
| Salt | 1.3 g |
WHEAT flour, water, durum WHEAT flour 19%, iodised salt, rapeseed oil, sugar, RYE flour, dried sour dough (WHEAT flour, sour dough culture), yeast, emulsifier (vegetable E472e), WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300).May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014032463 |