Ciabatta Sandwich.
50000054
•
108 Net weight/volume
Pre-baked frozen bread, stone-baked to achieve an authentic and crispy crust. Each carton contains 2 bags with 20 pieces of bread in each bag, making it easy to store and use as needed. Perfect for professional kitchens where you want to serve freshly baked bread with minimal effort.
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 253 kcal |
| Energy, kJ | 1069 kJ |
| Fat | 2.4 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 48 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 3.5 g |
| Protein | 8.0 g |
| Salt | 1.3 g |
WHEAT flour, water, durum WHEAT flour 19%, iodised salt, rapeseed oil, sugar, RYE flour, dried sour dough (WHEAT flour, sour dough culture), yeast, RYE flour, (vegetable E472e), WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300),. May contain traces of milk and sesame seeds and milk.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014051679 |