Ciabatta Sandwich, Dark
50000041
•
108 Net weight/volume
With this premium ciabatta you can offer your customers a high-quality eating experience. With its rustic appearance, this bread is a both decorative and tasty element on any plate. It is baked with sourdough which is the authentic, original and natural way to achieve high-quality baked goods with a superior taste. The Dark Ciabatta Sandwich has a moist and open crumb with large air pockets. The bread is baked from durum wheat, coarse rye flour, sunflower seeds, flax seeds and barley malt.
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 272 kcal |
| Energy, kJ | 1147 kJ |
| Fat | 5.9 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.9 g |
| Carbohydrate | 43 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.9 g |
| Protein | 9.3 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT flour, water, durum WHEAT flour 7%, wholegrain RYE flour 6%, sunflower seeds 5%, linseeds 2%, WHEAT gluten, iodised salt, rapeseed oil, sugar, BARLEY malt extract, yeast, RYE flour, dried sourdough (WHEAT flour, sour dough culture), emulsifier (vegetable E472e), WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), BARLEY malt flour, flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Place in a cold oven and bake for 10-11 minutes at 190 ° C hot air from the freezer
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014032586 |