Choco & Hazelnut Square
| Allergens |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Nut (Hazelnut) |
| Milk |
| Soybean |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 456 kcal |
| Energy, kJ | 1900 kJ |
| Fat | 30 g |
| Fat of which is saturated acids | 11 g |
| Carbohydrate | 39 g |
| Carbohydrate of which sugar | 17 g |
| Fibre | 2.0 g |
| Protein | 6.5 g |
| Salt | 0.7 g |
WHEAT flour, margarine (palm- and rapeseed oil, water, emulsifier (E471), salt, acidity regulator (E330), natural flavouring substance and natural flavouring, vitamin A), hazelnut filling 19% (sugar, palm oil, HAZELNUTS, fat reduced cocoa powder, skimmed MILK powder, ALMONDS, emulsifier (E322-SOY), natural vanilla flavouring), water, sugar glaze (water, glazing agent (E953), sugar, gelling agent (E406), acidity regulator (E330)), chocolate topping (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier (E322)), pasteurized EGGS, sugar, yeast, WHEAT gluten, salt, stabilizer (E440), WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300, alpha-amylase, xylanase, transglutaminase). May contain traces of sesame seeds and pecan nuts.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Directly from frozen into pre-heated oven at 190°C (convection oven). Bake for 17-18 minutes. Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014078591 |