Chilli Wholemeal Bun, precut
30406511
•
115 Net weight/volume
Precut Chilli Wholemeal Buns are the wholemeal version of our most popular sandwich rolls. The buns are baked with pieces of red and green pepper, chilli and basil and sprinkled with barbecue spices that include chilli, oregano and garlic. The buns have a dense crumb which makes them perfect for sandwiches. The crust is soft and also tailor-made for sandwiches. This bread bears the Nordic Keyhole symbol.
-
Keyhole
-
Wholegrain
-
Vegetarian
-
Bread scale 51-75%
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 271 kcal |
| Energy, kJ | 1143 kJ |
| Fat | 4.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.0 g |
| Carbohydrate | 44 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4.6 g |
| Fibre | 7.0 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0.98 g |
Wholemeal WHEAT flour 40%, WHEAT flour, water, sugar, rapeseed oil, WHEAT gluten, durum WHEAT flour, iodized salt, paprika, yeast, emulsifier (vegetable E471, E472e), basil, salt, BARLEY malt extract, chilli 0,1%, garlic, onion, yeast extract, dextrose, WHEAT malt flour, oregano, thyme, flour treatment agent (E300), turmeric. May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the fridge. The products are then ready for serving. Can be warmed at 190°C in a convection oven as needed.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014054649 |