Chilli Bun, precut
30406508
•
130 Net weight/volume
Precut chilli buns are our most popular sandwich rolls. The buns are baked with pieces of red and green pepper, chilli and basil and sprinkled with barbecue spices that include chilli, oregano and garlic. The buns have a dense crumb which makes them ideal for sandwiches. The crust is soft and also tailor-made for sandwiches.
-
Lactose free
-
Vegetarian
-
Extra salted
-
Dairy free
-
Source of fibre
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 294 kcal |
| Energy, kJ | 1240 kJ |
| Fat | 4.9 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.9 g |
| Carbohydrate | 52 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.4 g |
| Fibre | 4.6 g |
| Protein | 8.1 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour, water, wholegrain WHEAT flour 6%, sugar, rapeseed oil, durum WHEAT flour, iodised salt, paprika, yeast, emulsifier (vegetable E472e, E471), salt, basil, thickener (E412), chili 0,1%, garlic, onion, WHEAT malt flour, yeast extract, enzymes (WHEAT), dextrose, oregano, thyme, BARLEY malt extract, turmeric, flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the fridge. The products are then ready for serving. Can be warmed at 190°C in a convection oven as needed.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014027605 |