Chili Cheese Bagel
219548
•
150 Net weight/volume
One carton contains 1 bag with 30 pieces.
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Milk |
| Soybean |
| Spelt |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Eggs |
| Lupine |
| Macadamia |
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Pistachio |
| Sesame seeds |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 272 kcal |
| Energy, kJ | 1150 kJ |
| Fat | 3.50 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.0 g |
| Carbohydrate | 50 g |
| Carbohydrate of which sugar | 3.0 g |
| Fibre | 3.2 g |
| Protein | 8.5 g |
| Salt | 1.36 g |
WHEAT flour, water, Gouda cheese 5% (MILK, starch, starter culture, rennet), chili 2%, sugar, salt, rapeseed oil, yeast, thickener (E412), WHEAT malt flour, SOYA flour, SPELT flour, SPELT malt flour, flour treatment agent (E300), enzymes (SOYA, WHEAT), emulsifier (E322), sunflower oil, WHEAT starch. May contain trace of egg, lupin, almond, pecan nuts, hazelnuts, walnuts, pistacie nuts macadamia nuts, sesam seeds.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw and then ready for use. Can be baked in pre-heated oven at 200°C for 3-5 minutes
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Germany |
| Manufacturer | Germany |
| GTIN | 05701014073008 |