Burger Bun Organic, skåret
223182
•
95 Net weight/volume
Organic, stone oven-baked burger bun with potato flakes and a sprinkle of black sesame and white millet on top, giving the burger bun a delicious, contrasting appearance. The taste is mild, rounded, and slightly sweet with nutty notes from the black sesame seeds. Both the crumb and crust have a light and soft character with a short bite, making it easy to eat while maintaining its freshness and good quality after preparation. The burger bun is pre-sliced and ready to use after thawing, and it is baked in Denmark. A carton consists of 1 bag with 50 pieces. Suitable for vegans.
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 285 kcal |
| Energy, kJ | 1204 kJ |
| Fat | 4.9 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.7 g |
| Carbohydrate | 50 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.8 g |
| Fibre | 4.2 g |
| Protein | 8.2 g |
| Salt | 1.0 g |
*WHEAT flour, water, *potato flakes %, *sunflower oil, *sugar, *black SESAME EEDS 2,5%, *millet flakes 1%, salt with added iodine, *WHEAT gluten, yeast, , inactive yeast, thickener (E412), *WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300). May contain traces of milk. *Organic
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Defrost on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the fridge. The products are then ready for serving. Can be baked for a maximum of 3 minutes. at 190°C in a hot air oven. Shelf life after thawing 48 hours.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014076641 |