Soft sandwich bun light
216820
•
120 Net weight/volume
Sandwich bun baked in stone oven with flakes of potato and a sprinkle of sesame on the top. Crumb as well as crust has a light and soft character with a short bite. This makes the bun easy to eat and maintains freshness and quality after preparation. A perfect sandwich bread that brings out the best of all ingredients. Pre-cut and ready for use after thawing
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Sesame seeds |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 289 kcal |
| Energy, kJ | 1218 kJ |
| Fat | 5.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.1 g |
| Carbohydrate | 50 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4.8 g |
| Fibre | 4.1 g |
| Protein | 7.5 g |
| Salt | 0.96 g |
WHEAT flour, water, potato flakes 8%, sugar, rapeseed oil, black SESAME seeds 1%, salt added iodine, yeast, emulsifier (vegetable E472e, E471), thickener (E412), inactive yeast, dextrose, WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300). May contain traces of milk.
At –18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting
Defrost on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the fridge. The products are then ready for serving. Can be baked max. 5 min at 190 °C in a convection oven.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014071486 |