Sandwich Buns 90 mm, pre-cut
10825
•
45 Net weight/volume
Precut Sandwich Bun with a diameter of 90 millimetres which makes it ideal for a burger or child burger. The buns are characterised by their dense pores in the crumb and an attractive, soft golden crust. The cut of the Sandwich Bun is also completely smooth and even so that both the lower and upper part can be heated evenly without dark, loose crumbs.
-
Lactose free
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 289 kcal |
| Energy, kJ | 1208 kJ |
| Fat | 4.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 51 g |
| Carbohydrate of which sugar | 7.1 g |
| Fibre | 3.1 g |
| Protein | 9.2 g |
| Salt | 1.0 g |
| NutrientSodium | 419 mg |
WHEAT flour (WHEAT: EU), water, sugar, vegetable oil (rapeseed, canola), yeast, WHEAT gluten, iodized salt, emulsifier (vegetable E472e), flour treatment agent (E300). May contain trace of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw Sandwich Buns at 20°C before preparation. Storage after thawing in tight-fitting packaging max. 48 hours at room temperature (20 ° C).
| Shelf life | 270 |
| Country of origin | Finland |
| Manufacturer | Finland |
| GTIN | 05701076025069 |