Potato Slider
218397
•
30 Net weight/volume
Mini sliders with a glazed surface and potato flakes.
-
Lactose free
-
Vegetarian
-
Extra salted
-
Labels
-
Bread scale 0-25%
-
Vegan
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Walnut |
| Nut (Hazelnut) |
| Nut (Almond) |
| Milk |
| Soybean |
| Eggs |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 305 kcal |
| Energy, kJ | 1286 kJ |
| Fat | 5.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.7 g |
| Carbohydrate | 55 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.8 g |
| Fibre | 2.3 g |
| Protein | 7.6 g |
| Salt | 1.2 g |
Wheat flour, water, potato flakes 8%, inverted sugar syrup. rapeseed oil, yeast, potato starch and - flour, salt, wheat gluten, glaze (water, sunflower oil, vegetable protein (pea, bean, potato), dextrose, maltodextrin, maize starch), emulsifier (vegetable E471, E481), dried sourdough (fermented wheat flour), flavoring, flour treatment agent (E300). May contain trace of milk, egg, soya, sesame seeds, hazel-, walnuts and almonds.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw 60 minutes and ready for use.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Germany |
| Manufacturer | Germany |
| GTIN | 05701014072780 |