CC Økologisk Sandwichbolle
-
Lactose free
-
Vegetarian
-
Extra salted
-
Source of fibre
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Barley |
| Spelt |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 262 kcal |
| Energy, kJ | 1105 kJ |
| Fat | 3.4 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.3 g |
| Protein | 8.6 g |
| Salt | 1.4 g |
*WHEAT flour, Water, *durum WHEAT flour 12%, *Sourdough 9% (pasteurized *SPELT and *RYE sourdough, *vinegar, *RYE kernels, *WHEAT kernels, *linseed, *fermented RYE malt, *SPELT kernels, sunflowerseeds, salt) *sprouted RYE kernels 5%, *pumpkinseed chips 2% , *sunflower seeds 2%, salt with added iodine, *sugar,*WHEAT gluten, *BARLEY malt extract, yeast, inactive yeast, *thickener (E412), *WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds and milk. *Organic
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Handling instructions: Thaw on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the fridge. The products are then ready for serving. Can be warmed at 190°C in a convection oven as needed.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014077952 |