Brioche Burgerbun SG
58701014
•
110 Net weight/volume
A classic American-inspired burger bun baked with butter to achieve the perfect soft bun with a mild and sweet taste. The bun has an extra dense crumb with a good weight. The burger bun has a diameter of approx. 125 millimetres.
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Milk |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 323 kcal |
| Energy, kJ | 1359 kJ |
| Fat | 9.0 g |
| Fat of which is saturated acids | 5.4 g |
| Carbohydrate | 51 g |
| Carbohydrate of which sugar | 11 g |
| Fibre | 3.9 g |
| Protein | 8.1 g |
| Salt | 0.81 g |
WHEAT flour, water, durum WHEAT flour, sugar, BUTTER, yeast, WHEAT gluten, palmoil, rapeseed oil, iodized salt, natural flavor, emulsifier (vegetable E471, E472e), flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw at 3-4 hour in bags. Heat the Brioche Burger Buns in the heated oven at 200 °C (air circulation 180 °C) for approx.. 90 – 120 seconds
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Germany |
| Manufacturer | Germany |