Sliced tinbaked wholegrain bread
201317
•
750 Net weight/volume
Sliced tinbaked wholegrain bread without seeds
-
Bread scale 51-75%
-
Baked in Norway
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Nut (Almond) |
| Milk |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 240 kcal |
| Energy, kJ | 1005 kJ |
| Fat | 3.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 39.7 g |
| Carbohydrate of which sugar | 0.5 g |
| Fibre | 6.2 g |
| Protein | 9.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Wholegrain WHEAT flour (35,1%), water, WHEAT flour, WHEAT sourdough (WHEAT flour, water), vegetable oil (rapeseed), OATMEAL (1,6%), WHEAT gluten, salt, yeast, flour treatment agent (E300).
-18° or colder
Thaw and serve
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Norway |
| Manufacturer | Norway |
| GTIN | 07020712023381 |