SBS Vegan Brioche Slider glazed 3" 30g 6x20
229495
•
30 Net weight/volume
-
Suitable For Vegans
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 315 kcal |
| Energy, kJ | 1332 kJ |
| Fat | 6.0 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.8 g |
| Carbohydrate | 55 g |
| Carbohydrate of which sugar | 13 g |
| Fibre | 3.4 g |
| Protein | 9.6 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT flour, water, sugar, yeast, potato flakes, rapeseed oil, WHEAT gluten, salt, natural flavouring, natural turmeric flavouring, pea protein, dextrose (WHEAT), corn starch, emulsifier (vegetable E471, E472e), flour treatment agent (E300). May contain traces of milk and sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Can be enjoyed directly after thawing. Store in a sealed bag after thawing and consume within 48 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Germany |
| GTIN | 04027453157071 |