SBS SESAME HB 5" 80G, 2x12 pcs
64956
•
80 Net weight/volume
Round burger bun, sliced in 2 parts, golden brown color, with soft texture, slightly sweet taste and sesame topping.
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Cereals containing gluten |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 247 kcal |
| Energy, kJ | 1043 kJ |
| Fat | 4.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 44.1 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.4 g |
| Fibre | 2 g |
| Protein | 7.2 g |
| Salt | 0.9 g |
White WHEAT flour, water, sugar, SUSAN SEEDS (2%), refined vegetable oil (sunflower), yeast, iodized salt, improver (emulsifier: E472e, anti-caking agent: E170, antioxidant: E300, enzymes).
Thaw at room temperature and serve. Do not refreeze after defrosting. To be consumed within 48 hours after being removed from the freezer.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Romania |
| Manufacturer | Romania |
| GTIN | 05941901300170 |