SBS Potato Slider glazed 3" 30g 6x20
229496
•
30 Net weight/volume
-
Lactose free
-
Extra salted
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 291 kcal |
| Energy, kJ | 1231 kJ |
| Fat | 5.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 51 g |
| Carbohydrate of which sugar | 8.5 g |
| Fibre | 2.8 g |
| Protein | 8.4 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEATflour, water, potato flakes 7%, invert sugar syrup, rapeseed oil, yeast, WHEAT gluten, salt, natural flavouring, dried WHEAT sour dough, pea protein, dextrose (WHEAT), corn starch, emulsifier: E471, E472e, E481; flour treatment agent (ascorbic acid). May contain traces of milk and sesame.
at -18°C or colder
Product is ready for consumption after thawing. After thawing keep in a sealed bag and consume within 48 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Germany |
| GTIN | 04027453151949 |