SBS Brioche Style Hamburger with sesame seeds 30x90g
218803
•
90 Net weight/volume
Brioche Style Burger Bun with sesame seeds
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Sesame seeds |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 285 kcal |
| Energy, kJ | 1194 kJ |
| Fat | 7.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.9 g |
| Carbohydrate | 43.2 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.9 g |
| Fibre | 3 g |
| Protein | 9.2 g |
| Salt | 1.05 g |
| NutrientSodium | 420 mg |
WHEAT flour (WHEAT:EU), water, sugar, vegetable oil (rapeseed, canola), potato flake, yeast, WHEAT gluten, SESAME seeds, iodized salt, vegetable proteins (pea, potato, bean), emulsifier (E472e, E471, E481), flour treatment agent (E300), turmeric, dextrose, maltodextrin (maize), maize starch.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw 1-2 hrs at room temperature or over night in the fridge. Recommended to be heated in toaster, grill or oven.
| Shelf life | 270 |
| Country of origin | Finland |
| Manufacturer | Finland |
| GTIN | 06416577015714 |