Rustic Sandwich, dark-Stoneoven baked, precut.
50000086
•
115 Net weight/volume
The Rustic Sandwich Roll is precut and baked from wholegrain wheat flour, rye flakes and sourdough. Barley malt extract gives the rolls their dark colour to emphasise their coarse profile. The rolls bear the Nordic Keyhole and Danish Wholegrain symbol, are baked in a stone oven and cut with slanted ends to produce a sandwich that seems bigger.
-
Keyhole
-
Wholegrain
-
Vegetarian
-
Vegan
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 233 kcal |
| Energy, kJ | 984 kJ |
| Fat | 1.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 43 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 6.8 g |
| Protein | 8.2 g |
| Salt | 0.92 g |
Wholemeal WHEAT flour 34%, water, WHEAT flour, RYE flakes 4%, iodized salt, sourdough 1% ( WHEAT flour, sourdough culture), sugar, yeast, BARLEY malt extract, emulsifier (vegetable E472e), RYE flour, enzym (WHEAT), dextrose, WHEAT malt flour, Mehlbehandlungsmittel (E300). May contain traces of milk and sesame seeds
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the product on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the refrigerator. The products are then ready for serving. Can be baked max. 2 min at 190 ° C in air oven.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014055134 |