Raspberry Crown
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Nut (Almond) |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 394 kcal |
| Energy, kJ | 1645 kJ |
| Fat | 23 g |
| Fat of which is saturated acids | 9.3 g |
| Carbohydrate | 41 g |
| Carbohydrate of which sugar | 20 g |
| Fibre | 1.3 g |
| Protein | 5.1 g |
| Salt | 0.24 g |
WHEAT flour, margarine (palm-, rapeseed and coconut oil- water, emulsifier (vegetable E471), salt, acidity regulator (E330), natural flavouring substance and natural flavouring, vitamin A), raspberry filling 22% (raspberries 13%, sugar, water, starch, gelling agent (E418), acidity regulator (E330, E331(iii))), water, sugar, pasteurized EGGS, yeast, WHEAT gluten, sugar glaze (water, glazing agent (E953), sugar, gelling agent (E406), acidity regulator (E330)), potato- and WHEAT starch, almond paste (ALMONDS, sugar, water), stabilizer (E440), salt, WHEAT malt flour, natural flavouring, flour treatment agent (E300, alpha-amylase, xylanase, transglutaminase). May contain traces of sesame seeds, pecan- and hazelnuts. ICING: Sugar, water, dried glucose syrup
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Directly from frozen into pre-heated oven at 190°C (convection oven). Bake for 18 minutes. Ovens vary, so adjust temperature, not time. Allow to cool for 15 minutes before decorating. Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536265820 |