PREMIUM BRIOCHE HAMBURGER BUN 11CM 75G
221828
•
75 Net weight/volume
PRE-SLICED.
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Rye |
| Oats |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 279 kcal |
| Energy, kJ | 1170 kJ |
| Fat | 2.9 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.1 g |
| Carbohydrate | 53 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.1 g |
| Fibre | 4.1 g |
| Protein | 8.8 g |
| Salt | 1.07 g |
WHEAT flour, water, yeast, EGG (4,7%), sugar, butter (MILK) (1,3%), iodised salt, WHEAT fibre, WHEAT gluten, malted WHEAT flour, enzyme (WHEAT), rapeseed oil, flour treatment agent (E300). Decoration: EGG (4,2%). May contain: sesame seeds and other cereals containing gluten.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |
| GTIN | 05413056038548 |