Café Burger Bun with Sourdough, pre-cut
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 265 kcal |
| Energy, kJ | 1110 kJ |
| Fat | 3.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.9 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 5.4 g |
| Protein | 8.4 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour, water, sourdough 12% (water, wholegrain RYE flour 4%, BARLEY malt syrup, stabilizer (E415), sourdough culture, ), whole grain RYE flour 10%, durum WHEAT flour 6.5%, rapeseed oil, WHEAT gluten, salt added iodine, sugar, yeast, dried sourdough (RYE flour, BARLEY malt syrup, sourdough culture), emulsifier (vegetable E471, E472e), thickener (E412), dextrose, WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), BARLEY malt flour, flour treating agent (E300).May contain traces of sesame seeds and milk.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the product on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the refrigerator. The products are then ready for serving. Can be baked max. 3 min at 190 ° C in air oven.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |