Café burger bun with sesam seeds, precut
50000081
•
100 Net weight/volume
The Café Burger Bun with sesame is a classic burger bun with a home-baked look because it is baked in a stone oven rather than a baking tin. The buns are made with durum wheat, bolted rye flour, oat flakes and sourdough. The crust is sprinkled with sesame seeds to give it the right authentic American burger bun look.
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Oats |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 287 kcal |
| Energy, kJ | 1209 kJ |
| Fat | 6.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.0 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.5 g |
| Protein | 8.5 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT flour, water, durum WHEAT flour 6,5%, wholegrain WHEAT flour 4%, SESAME seeds 3,5%, OAT flakes 2,5%, rapeseed oil, sifted RYE flour, iodized salt, sugar, dried sourdough (WHEAT flour, sourdough culture), thickener (E412), yeast, emulsifier (veg. E471), RYE flour, WHEAT malt flour , flour treatment agent (E300), BARLEY malt flour. May contain traces of milk.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Defrost on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the fridge. The products are then ready for serving. Can be baked max. 5 min at 190 °C in a convection oven.
| Shelf life | 365 |
| Manufacturer | Denmark |