Café burger bun, precut.
50000080
•
100 Net weight/volume
The Café Burger Bun is made of wholegrain wheat flour, bolted rye flour, sunflower seeds, barley malt extract and sourdough. The water content in the dough combined with baking in a stone oven ensures an attractive and open pores in the crumb and a home-baked appearance because the buns are not completely round. The crust is sprinkled with flour to emphasise its rustic look – this provides a beautiful contrast to the dark bun. The Café Burger Bun bears the Nordic Keyhole symbol.
-
Keyhole
-
Vegan
-
Labels
-
Bread scale 26-50%
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 273 kcal |
| Energy, kJ | 1151 kJ |
| Fat | 5.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.8 g |
| Carbohydrate | 44 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 6.4 g |
| Protein | 8.5 g |
| Salt | 0.96 g |
WHEAT flour, water, wholegrain WHEAT flour 24%, sifted RYE Fflour 8%, sunflower seeds 3%, rapeseed oil, salt with added iodine, sugar, dried sourdough ( WHEAT flour, sourdough culture), BARLEY malt extract, yeast, emulsifier (vegetable E472e). WHEAT malt flour, BARLEY malt flour, flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds and milk.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Defrost on a baking sheet at room temperature for approx. 1 hour or in a plastic bag overnight in the fridge. The products are then ready for serving. Can be baked max. 5 min at 190 °C in a convection oven.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |