BRIOCHE STYLE BUN 5’’ 86 g
221410
•
86 Net weight/volume
Round; Frozen, fully baked, wheat buns, fully sliced crumb. Wheat buns for hamburger.
-
Lactose free
-
Vegetarian
-
Dairy free
-
Halal
-
Certified Non-GMO
-
Certified GMO free
-
Source of fibre
-
Kosher
-
Vegan
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 289 kcal |
| Energy, kJ | 1222 kJ |
| Fat | 4.83 g |
| Carbohydrate | 51.42 g |
| Carbohydrate of which sugar | 11.77 g |
| Fibre | 3.68 g |
| Protein | 8.95 g |
| Salt | 1 g |
WHEAT flour, water, sugar, yeast, rapeseed oil, glazing [ water, pea protein, sunflower oil, dextrose, maltodextrin, maize starch], salt, WHEAT gluten, flour treatment agents: ascorbic acid, orange carrot concentrate, aroma, ground turmeric.
Store at temperature ≤ -18 ᵒC
To defrost: remove the packs required from the box and allow them to defrost at room temperature for approximately 12 hours. Can be stored until the best before date if stored at -18°C or below. Once defrosted, store in a cool dry place in a sealed bag and use within 4 days. Do not store defrosted products at chilled temperature as this will accelerate staling. DO NOT REFREEZE AFTER DEFROSTING.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |
Wegan Brioche
-
Easy to use. The bun is pre-sliced. it's easy to toast, and the sauces don't get absorbed.
-
Vegan brioche bun. Without the addition of animal fats, milk, butter and eggs.
-
Attractive appearance and structure. Glossy skin and fluffy crumb with a delicate, milky aroma create a unique experience.
-
A flavor that enriches the dish. The subtle sweetness goes perfectly with the additions, emphasizing their taste.
-
Poolish and time. Double fermentation ensures long-lasting freshness and elasticity.