Baguette grain, 55 g
215782
•
55 Net weight/volume
Baguette grain, 55 g
-
Bread scale 26-50%
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 235 kcal |
| Energy, kJ | 994 kJ |
| Fat | 1.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.2 g |
| Carbohydrate | 43 g |
| Carbohydrate of which sugar | 0.5 g |
| Fibre | 4.1 g |
| Protein | 9.9 g |
| Salt | 1.3 g |
| NutrientSodium | 520 mg |
WHEAT flour, water, WHEAT bran, WHEATGLUTEN, salt, yeast, flour treatment agents (E300), BARLEY malt flour.
-18°C
Bake in 190°C for 8-10 minutes
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Sweden |
| Manufacturer | Sweden |
| GTIN | 07315060157827 |