Sliced tinbaked bread with seeds
201312
•
700 Net weight/volume
Sliced tinbaked bread with seeds in the bread and on top
-
Bread scale 26-50%
-
Baked in Norway
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Oats |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Milk |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 282 kcal |
| Energy, kJ | 1176 kJ |
| Fat | 9 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.1 g |
| Carbohydrate | 36.7 g |
| Carbohydrate of which sugar | 0.6 g |
| Fibre | 5.9 g |
| Protein | 10.4 g |
| Salt | 1 g |
WHEAT flour, water, wholegrain WHEAT flour (13,3%), WHEAT sourdough (WHEAT flour, water), sunflower seeds, flaxseeds, OATMEAL (3%), rapeseed oil, WHEAT gluten, salt, SESAME seeds, poppy seeds, flour treatment agent (E300), yeast, malted WHEAT flour.
-18°C or colder
Thaw and serve.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Norway |
| Manufacturer | Norway |
| GTIN | 07020712023343 |