SBS Sourdough Bun 6x7
230080
•
100 Net weight/volume
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 225 kcal |
| Energy, kJ | 951 kJ |
| Fat | 1.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.3 g |
| Carbohydrate | 44 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.3 g |
| Protein | 7.3 g |
| Salt | 1.6 g |
WHEAT flour, sourdough 20% (Wholegrain RYE flour 7%, BARLEY malt syrup, thickener (E415), sourdough culture), water, iodized salt, dried sourdough (RYE flour, BARLEY Mmalt syrup, sourdough culture), yeast, emulsifier (vegetable E472e), thickener (E412), dextrose, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300), enzymes (WHEAT). May contain traces of sesame seeds.
Store at -18°C or colder. Do not refreeze after thawing.
Defrost Hatting Sourdough Buns and bake in a preheated oven at 190°C hot air for 7-9 minutes.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| GTIN | 05701014080617 |