SBS BRIOCHE HB 4"H 85G, 1X24 pcs
67457
•
85 Net weight/volume
Frozen product, round to oval, but not symmetrical shape, cut in 2 pieces, without major defects, slightly wrinkles are allowed, shiny topping on the crown, colour medium to dark brown, slightly sweet flavour.
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 247 kcal |
| Energy, kJ | 1042 kJ |
| Fat | 4.89 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.27 g |
| Carbohydrate | 41.92 g |
| Carbohydrate of which sugar | 7.99 g |
| Fibre | 2.34 g |
| Protein | 7.61 g |
| Salt | 0.89 g |
WHEAT flour, water, sugar, vegetable fat (refined vegetable oils (palm, sunflower), emulsifier (E471) [palm]), yeast, iodized salt, sunflower vegetable refined oil, glaze (vegetable protein, glucose syrup, rice flour), improver (emulsifiers: E472e and E481, anti-caking agent: E516, enzymes, antioxidant: E300), butter flavour (natural flavouring, thickener: E415), spice: curcuma.It may contain traces of SESAME SEEDS.For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in CAPITALS.
Store at -18…-24⁰C in a sealed bag and use within the shelf life.
Thaw at room temperature and serve. Do not refreeze after defrosting. To be consumed within 48 hours after being removed from the freezer.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Romania |
| Manufacturer | Romania |
| GTIN | 05941901301863 |