Salty caramel soft dough bun 120x90g SG
217354
•
90 Net weight/volume
.
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Almond |
| Nuts |
| Eggs |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 270 kcal |
| Energy, kJ | 1137 kJ |
| Fat | 5.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 2.3 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 12 g |
| Fibre | 2.6 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.56 g |
| NutrientSodium | 224 g |
WHEAT flour, water, sugar, vegetable oil (palm, rapeseed), yeast, condensed MILK, glucose fructose syrup, caramel sugar syrup, thickeners (E460i, E466, E1442), salt, emulsifiers (E471, E472e), cardamom, WHEAT GLUTEN, BUTTER, flavouring, enzymes (amylase, xylanase), flour treatment agent (E300). May contain traces of egg, almond.
Defrost overnight in the fridge or in room temperature for 60 min. Place the products in proofing cabin for 45-50 min (37°C, ca 70% moisture). Bake at 180-190°C for 8-10 min.
| Shelf life | 1 |
| Manufacturer | Estonia |