Shaped Cinnamon Swirl 55x100g SG
214539
•
100 Net weight/volume
Coffee bread with cinnamon filling. Pre-proofed.
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Nuts |
| Almond |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 346 kcal |
| Energy, kJ | 1455 kJ |
| Fat | 13 g |
| Fat of which is saturated acids | 5.7 g |
| Carbohydrate | 50 g |
| Carbohydrate of which sugar | 20 g |
| Fibre | 2.1 g |
| Protein | 6.3 g |
| Salt | 0.54 g |
| NutrientSodium | 220 g |
WHEAT flour, water, sugar, margarine (palm and rapeseed oil, water, emulsifier (vegetable E471), salt), yeast, apricot kernel, cinnamon, sugar syrup, modified potato starch, salt, inverted sugar syrup, cardamom, rapeseed oil, emulsifiers (vegetable E471, E472e), stabilizer (E412), vegetable proteins (bean, pea, potato), dextrose, flour treatment agents (E300, amylase, xylanase). May contain traces of milk, egg, almond.
Storage at -18°C or colder.
Thaw in room temperature for 30 min. Bake at 180°C for 8-10 min.
| Shelf life | 200 |
| Manufacturer | Estonia |